טיול בטסמניה Tasmania בעקבות החיות והטבע

טסמניה, אי בדרום אוסטרליה, סמוך למלבורן, הוא האי בו תזכו להזדמנויות הרבות ביותר לצפות בחיות בר ייחודיות המסתובבות חופשי. רק מתוך הכמויות הגדולות של בעלי החיים הדרוסים בצידי הכבישים, ניתן להבין כמה חיות בר מסתובבות באי בחופשיות ולרוע המזל רבות מהן מסיימות את חייהן במפגש אכזרי עם המודרניזציה.
ולא שיש הרבה מכוניות באי. להיפך, כאשר מתרחקים מהעיר הגדולה הובארט, מספר המכוניות מתדלדל במהירות. לעיתים נוסעים דקות ארוכות מבלי לפגוש מכונית אחת.

קנגורו וילד על חוף הים בטסמניה

השכרת רכב מאתר Rentalcars.com :

שירות השכרת הרכב הגדול בעולם! מחברות ההשכרה הכי גדולות  והוא גם בעברית:

 

טזמניה היא יעד אידיאלי לחובבי טבע. בנוסף למגוון החיות הייחודיות שבו (שלרובן יש כיס) אותן ניתן לראות מהלכות חופשי בטבע או בשפע גני חיות ושמורות, יש באי מבחר מרשים של פארקים לאומיים, עם נופים מגוונים בהם תוכלו לראות אגמים, מפלים, לטפס לפסגות הרים, לטייל בין חופים עם חול לבן בוהק, צוקים פראיים, צמחייה אלפינית ויערות עם עצי ענק. חובבי הטרקים יוכלו לטייל בהם מספר ימים בטרקים מסודרים (לחלקם נדרש להרשם זמן רב מראש בזכות הפופולאריות העצומה שלהם), אך גם מטיילים פחות נמרצים, כולל משפחות עם ילדים צעירים ימצאו בפארקים שבילי טיול קלים ומקסימים.
בפתח הפארק הראשון בו תבקרו מומלץ לרכוש מנוי לפארקים הלאומיים בטזמניה אותו תנצלו שוב בהמשך הטיול.

מפת גוגל של טסמניה:


 

שלושת הפארקים הלאומיים הפופולאריים ביותר באי הם:

הפארק הלאומי "מאונט פילד" Mount Field NP

 שבילי הטיול המוצלחים ביותר בפארק הם:

Russel Falls - שביל קל בן כחצי שעה העובר בתוך צמחייה אופיינית עשירה ומגיע לתצפית על המפלים.
Tall Tree Walk- שביל קל נוסף בן כחצי שעה העובר ביער של העצים הפורחים הגבוהים בעולם: Swamp Gums.
Pandani Grove Nature Walk- אזור סוב- אלפיני הסמוך לאגם מקסים, אגם דובסון שופע עצים ופרחים עם נוף מרשים. משך הנסיעה ברכב לאגם דובסון כ- 30 דקות. משך הטיול בשביל המעגלי- כ- 40 דקות.

הפארק הלאומי "מאונט פילד" Mount Field NP

פארק לאומי "פרייסינט" Freycinet

 הפארק צמוד לעיירה קולס ביי Coles bay במזרח האי. זה פארק לאומי עם נוף מרהיב עין של מפרצים עם חולות לבנים ומי טורקיז, סלעים, שפע פרחי בר וחיות בר.

שני שבילי טיול קצרים מוצלחים הם: Cape Tourville Walk- שביל מעגלי בן כ- 20 דקות מסביחב למגדלור בקרבת קו החוף, על פלטפורמות מוגבהות ממנו נשקף נוף מרשים של מפרץ ויינגלאס Wineglass bay ועד חופי פרנדלי Friendly Beachs.

שביל קצר מוצלח הוא בחופי פרנדלי עצמם- חופים לבנים יפים שניתן להגיע אליהם בדרך עפר טובה. סמוך למגרש החנייה תצפית על החופים היפים. החופים נמצאים כ- 18 ק"מ צפונית ל- Coles Bay.

גולת הכותרת של הביקור בפארק הוא שביל טיול לתצפית על מפרץ ווינגלאס Wineglass Bay Lookout (כ- שעה עד שעה וחצי עלייה לנקודת תצפית היפה ביותר בטזמניה) ואח"כ ירידה למפרץ ויינגלאס עד לחוף. משך הטיול המעגלי (הכרך בעלייה די תלולה בחזור) כ- 2:30-3:00. מומלץ ביותר! מגיעים לחוף קסום ומבודד במפרץ פראי ובו שפע בעלי חיים (כולל קנגרו ידידותיים ושחפים שיאכלו מכף ידכם).

אפשר לשלב שייט של חברת Freycinet Sea Cruises שיאפשר לכם לראות את החופים והמפרצים היפים מהים ולראות גם מגוון חיות ים (דולפינים, ליוותנים, כלבי ים) ומערות בצוקים בים.

ניתן לערוך טיסה נופית במטוס קל מעל המפרץ, החופים והצוקים.

 

פארק לאומי "פרייסינט" Freycinet

פארק לאומי "קריידל מאונטיין" Cradle Mountain

הכניסה לפארק עם רכב אסורה. מחנים בסמוך למרכז המבקרים ומשם נוסעים בשאטל חינם לנקודות השונות בפארק.
נחשב לפארק המפורסם ביותר בטזמניה. הוא ידוע בטרק המדהים שלו, טרק ה"אוברלנד" בו
מטיילים מספר ימים ולנים בבקתות לאורך המסלול.

פארק לאומי "קריידל מאונטיין" Cradle Mountain

שבילי טיול מומלצים לטיולי יום הם:

הקפת אגם דאב Dove Lake Circuit- שביל בן 6 ק"מ, כשעתיים הליכה המקיף את אגם דאב כשמסביב נוף מלא הדר של הרי קריידל. האגם נמצא 7.7 ק"מ מהכניסה לפארק.
בסמוך אפשר להקיף גם את אגם "לילה" Lilla הקטן בשביל מעגלי שאורכו 1.2 ק"מ (כ-30 דקות).

Enchanted Walk- שביל מעגלי בן 800 מטרים (כ- 20 דקות הליכה) היוצא מפתח הפארק ועובר בצמחייה אופיינית לאזור.

בין חלקי הפארק השונים מחבר שביל בן 8.5 ק"מ Cradle Valley Boardwalk שאפשר ללכת רק קטע שלו בין שתי תחנות של השאטל, במקום לנסוע באוטובוס.

נסיעה חזרה לאזור "מול קריק". אם נותר זמן תוכלו לערוך טיול קצר ב- Devils Gullet (סעו על כביש B12 בין מול קריק למערות המלך שלמה ואז נסיעה בכביש C138, ש-14 הק"מ האחרונים שלו אינם סלולים). משך ההליכה בשביל כ- 40 דקות. הנוף של הצוקים המתנשאים מעל עמק נהר פישר מרשים ונקודת התצפית בקצה השביל מספקת נוף של 180 מעלות של פסגות הרי קריידל.

יש בטזמניה עוד אתרי טבע מעניינים רבים הכוללים מערות נטיפים, קשתות וצוקים במים ועוד.
באתר: https://www.parks.tas.gov.au/index.aspx?base=1315  יש המלצות על 60 שבילים קלים המומלצים ע"י Tasmania Parks & Wildlife Service בכל רחבי המדינה.

גשר בטסמניה קשת טבעית בים בטסמניה

פארקי חיות בר

פארק חיות הבר המוצלח ביותר בטזמניה הוא:   Trowunna wildlife Park  . זהו פארק חיות אוסטרליות המפורסם במיוחד בשדים הטזמניים שלו, אך יש בו מגוון גדול של חיות כיס טיפוסיות כגון: קנגרו, קואלות, וומבאטים ושלל חיות כיס נוספות שסביר להניח שכלל לא שמעתם על קיומן.
בפארק נערכים שלוש פעמים ביום סיורים מודרכים בין החיות השונות הכוללים ליטוף קואלות ושדים טזמניים, צפייה בהאכלת השדים הטזמניים ולעיתים אפילו אפשר להחזיק גור וומבאט או חיית כיס אחרת.
הפארק ממוקם במול קריק Mole Creek בחלקו הצפוני של האי.

פארק חיות הבר בטזמניה:   Trowunna wildlife Park

פארקי חיות נוספים המתגאים בשדים הטזמניים שלהם הם:
Devils@ Cradle בשפילד Sheffield    
 Tasmanian Devil Conservation Park  בחצי האי טזמן בדרום  מזרח האי (בקרבת פורט ארתור). בפארק גם נערכים סיורים ליליים מודרכים בעקבות השדים הטזמניים.
 Something Wild Wildlife Sanctuary  בקרבת הפארק הלאומי "מאונט פילד" מספק אף הוא טיול לילי ייחודי.

שד טסמני

המפגש המרתק ביותר עם חיות מצפה לכם בצפון האי, בעיירה Low head, שם תצטרפו לסיור מודרך בקבוצות קטנות בעקבות הפינגווינים היוצאים מהים.

 חובה להזמין מקומות מראש. הסיור יוצא מדי ערב כאשר השמש שוקעת. מדהים ומומלץ ביותר!
(סיור פינוויגים נוסף נערך במזרח האי בקרבת העיירה ביצ'נו Bicheno).

פינגווין בלילה

לא הרחק משם, ב"עמק תמר" היפייפה, בעיירה -"ביוטי פוינט" Beauty Point תוכלו לבקר ב"בית הברווזן"  בו תלמדו רבות על הברווז היחיד בעולם עם כיס ועל האקידנה "קיפוד הכיס" החמוד וגם בעולם סוסוני הים, Seahorse World  בו נערך סיור מודרך מעניין בין אקוואריומים המכילים סוסוני ים מכל הסוגים והמינים.

אכידנה

יש באי עוד למעלה מ- 15 פארקי ושמורות חיות, כך שלחובבי חיות זו חגיגה אמיתית!
חיה אחת שלא תזכו לראות (מלבד פוחלץ שלה) הוא הנמר הטזמני, שכבר נכחד מהעולם.

בנוסף לחיות וטבע יש באי גם אתרים היסטוריים (המפורסם והמרתק מכולם הוא הכלא של פורט ארתור), בתי חרושת לשוקולד, לבירות וגבינות, שווקים ססגוניים, ערים אלגנטיות ותוססות: לונססטון וכמובן הבירה הובארט, מתקני הרפתקאות ושעשועים (כגון דאייה בדאון המחובר לכבל, מבוכי צמחים, מיני גולף וכד') והכל מוקף נופים שלווים וקסומים.

חוף הים בטסמניה
נוף טסמני של ים וישוב

 

לא פלא שרבים מכנים את טזמניה "ניו זילנד" של אוסטרליה.

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול לאוסטרליה ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 תכנון טיול לאוסטרליה וניו זילנד: היי סיגלית, רצינו להגיד תודה רבה על העזרה והשינוי של הטיול בהתראה קצרה. הטיול היה מעולה, שלחת אותנו למקומות נפלאים, שמחים שעמדת לצידנו גם כשלרגע הכל לא הסתדר (שטפונות בקווינסלנד - ס.בר.) אז רק שתדעי שאנחנו מעריכים ומודים על כך.

 תודה רבה.  שירי וצחי:) קרית אתא

♦  תכנון טיול לניו זילנד: לנסוע ליעד גדול, ומלא אטרקציות, כגון לניוזילנד, לתקופה מוגבלת, בהחלט אתה יכול "ללכת לאיבוד" בין ספרים, אתרים ומפות, גם קשה לקבל פרופורציות. הייעוץ של סיגלית תרם רבות, נתן ארגון, ניצול מקסימאלי של הזמן, לראות, ליהנות ולא להתברבר! כדוגמה, בניוזילנד, חשבנו לנסוע לאי הדרומי בלבד, סיגלית התעקשה, ממש התעקשה שניסע גם לצפוני ומאד צדקה!! בהחלט ממליץ, המלצתי ואמשיך להמליץ על הייעוץ שלה, ובהחלט, בטיולים הבאים שלי ושל משפחתי, ניעזר בה, התשלום סמלי והרווח גדול, רווח לא רק כספי, אלה חוויתי... מאד משתלם.

פיראס קאסם

 ♦ המלצות רבות נוספות

ספרים ומפות בהנחה של %15 לגולשי האתר שלנו:

מדריך אוסטרליה - המדריך המקיף העולם

ומפה מצויינת של אוסטרליה
מדריך טיולים לאוסטרליה     מפת אוסטרליה למכירה

חזרה לכתבות אוסטרליה

חזרה לראש הדף