קנברה Canberra בירת אוסטרליה

כאשר האוסטרלים רצו לבחור עיר בירה, היו להם שתי אופציות מוצלחות: מלבורן וסידני, אבל היה קשה לבחור אחת מהן. כדי לא לקפח אף אחת הם החליטו להקים עיר חדשה שתמוקם ביניהן ואכן בשנת 1911 הם הכריזו על טריטוריה חדשה באוסטרליה:
טריטורית הבירה האוסטרלית Australian Capital Territory – ACT   שבה תקום עיר הבירה קנברה – Canberra , נלקח כנראה מהמילה Cambera באבורג'ינית שפירושו "מקום מפגש"
מכיוון שהעיר לא היתה קיימת כלל, היתה לאוסטרלים הזדמנות לתכנן מבראשית את העיר ולבחור לעצמם את המקום הכי מתאים להם ואכן הם ערכו תחרות בינלאומית בין אדריכלים מכל העולם שיתכננו את העיר החדשה. ההצעה הזוכה היתה של וולטר ברלי גריפין מארה"ב אשר התכנון שלו הושפע מזה של הבירה וושינגטון. הוא תכנן את הקפיטול בראש גבעה וממנו יוצאים רחובות רחבים. תוכננו במיוחד אזורים לשגרירויות, למבני ציבור שונים, למגורים, לנופש וספורט, בקיצור כמו שעיר טובה צריכה להיות ולא טלאים טלאים כמו שערים אחרות נבנות עם השנים. במרכז העיר אגם גדול המוקף בטיילת יפה והרבה פינות ירוקות. בלב האגם הותקנה מזרקה גבוהה המופעלת מדי יום בין השעות 14:00- 16:00.

הסבר מפורט על תכנון העיר ודגמים של העיר ניתן לראות בסיור בבנין התערוכה על הבירה האוסטרלית – National Capital Exhibition  , הממוקם לפני הגשר המוביל לקפיטול.  

דגם של העיר קנברה:

דגם של העיר קנברה

השכרת רכב מאתר Rentalcars.com :

שירות השכרת הרכב הגדול בעולם! מחברות ההשכרה הכי גדולות  והוא גם בעברית:

 

אל קנברה ניתן להגיע בטיסה של כ- 50 דקות עד שעה ורבע מהערים הראשיות הבאות בחלק המזרחי של אוסטרליה: מלבורן, סידני ובריסביין. אין בעיר (למרות שהיא הבירה של מדינה כה גדולה) שדה בין לאומי. לשדה הקטן והאינטימי של העיר מגיעות טיסות של שתי חברות בלבד: קוואנטס Qantas ווירג'ין בלו . מונית מהשדה תוביל אתכם לעיר תוך כ-15- 20 דקות ובמחיר של כ- 20 דולר אוסטרלי.

כעשרה מלונות בעיר ממוקמים בשדרה המובילה לקפיטול שנקראת Northbourne Avenue . בין המלונות שנמצאים בשדרה זו נמצאים:  Marque Hotel  , Capital Exec. Appartment Hotel Clifton Suites, Mantra.

עוד כחמישה מלונות ממוקמים בקצה השדרה הנ"ל סמוך למרכז העיר ועוד כתריסר מלונות ממוקמים כקילומטר דרומית מזרחית לקפיטול.

העיר גדולה ומרווחת עם הרבה שבילי טיול להולכי רגל ואופניים. כדי לראות את מרבית האטרקציות המעניינות כדאי להצטרף תחילה לסיור יומי מודרך באוטובוס אשר ניתן גם לרדת ממנו בתחנות שבדרך ולעלות עליו שוב בסיבוב הבא שלו. האוטובוס עובר גם בין המלונות (עפ"י דרישה) ויוצא מהתחנה הראשית (מס' 11) שלו במרכז העיר חמש פעמים ביום.  הוא נקרא: Explorer Bus  .
האטרקציות לאורך מסלול האוטובוס הן: אנדרטת המלחמה האוסטרלית – Australian War Memorial , במקום מוזיאון מלחמה גדול ומרשים. האתר ממוקם על גבעה הצופה על שדרת 'אנזק' – Anzac שלאורכה אנדרטאות רבות לזכר חללי מערכות אוסטרליה ובקוו ישר משדרה זו רואים את גבעת הקפיטול.

אנדרטת המלחמה האוסטרלית – Australian War Memorial:

אנדרטת המלחמה האוסטרלית – Australian War Memorial

תצפית מאנדרטת המלחמה לכיוון בניין הפרלמנט הישן (קרוב יותר) והחדש:

תצפית מאנדרטת המלחמה לכיוון בניין הפרלמנט הישן בקנברה

התחנה הבאה במסלול היא הספריה הלאומית של אוסטרליה ולאחריה מוזיאון המדע, ששמו: Questacon. מוזיאון גדול ואינטראקטיבי, המתאים במיוחד לילדים. לאחר מכן גלריית הפורטרטים האוסטרלית עם ציורים ופסלים של דמויות ואישים אוסטרליים מתקופות שונות. בהמשך מגיעים לבניין בית המשפט העליון, הגלריה האוסטרלית הלאומית, הארכיון הלאומי ולאחר מכן לגבעת הקפיטול שעליו בניין הפרלמנט החדש ובסמוך אליו גם הבניין הישן. כדאי להצטרף לאחד הסיורים המודרכים במקום (חינם!) וגם לסייר לבד בחלקים אחרים שלו שלא נכללים בסיור המודרך כגון גג הבניין שממנו יש תצפית יפה על הסביבה.

בניין הפרלמנט הישן בקנברה

בניין הפרלמנט הישן (למעלה) והחדש (למטה)

בניין הפרלמנט החדש בקנברה
בניין הפרלמנט החדש בקנברה - מראה פנימי בניין הפרלמנט החדש בקנברה - מושבי הפרלמנט

בסמוך לבניין הפרלמנט הישן, המזכיר במבנהו בית אחוזה אמריקאי דרומי, הוקם מחנה מחאה של האבוריג'ינים ובו אוהלים רבים בהם הם מתגוררים וכמובן כתובות מחאה המסבירות את דרישותיהם לצד ציורים וסממנים אופייניים שלהם.

מהקפיטול ממשיכים בסיור למטבעה הלאומית Royal Australian Mint , שם ניתן לצפות בתהליך הייצור של המטבעות האוסטרליים ולקבל הסבר על התהליך כולל הטבעת מדליות שונות. הכניסה למטבעה, כמו למרבית המוזיאונים הלאומיים של קנברה (מלבד למוזיאון המדע) היא חינם.

Royal Australian Mint מטבעות אוסטרליה

משם האוטובוס עורך סיור ברובע שבו ממוקמות השגרירויות השונות אשר מעוצבות עפ"י סגנון הבנייה האופייני של כל מדינה, לצערנו שגרירות ישראל התאפיינה בשערים וגדרות גבוהים עם אבטחה של מגדל שמירה, מצלמות וניידות משטרה...
מרשימות במיוחד שגרירויות סין, תאילנד, יוון, דרום אפריקה וארה"ב, שהיא גם הגדולה מכולן.

שגרירות סין בקנברה

לאחר מכן ניתן להצטרף (בתשלום נפרד) לשייט באגם או להמשיך למוזיאון הלאומי האוסטרלי National Museum of Australia .  

אח"כ ממשיך האוטובוס לגנים הבוטניים הלאומיים National Botanic Gardens  .

גנים הבוטניים הלאומיים בקנברה National Botanic Gardens

לאחר שערכתם את הסיור הנ"ל ואתם מתמצאים יותר בעיר, מומלץ לשכור אופניים ולטייל בעזרתם בעיר בין האטרקציות הנוספות הרבות הממוקמות מסביב לאגם גריפין. ניתן לשכור אופניים ליד האגם לפני ובצמוד לגשר המוביל ממרכז העיר לקפיטול.

אגם וברבורים בקנברה

ניתן לשכור לשעה, שעתיים, 4 שעות או יום שלם . הרכיבה קלה כי אין עליות ויש מגוון סוגי אופניים כולל עגלות אופן לארבעה, מתאים גם לזאטוטים.

מזרקה באגם קנברה

למעוניינים בתצפית גבוהה על העיר מומלץ להגיע באוטובוס/רכב שכור או מונית  למגדל טלסטרה Telstra Tower  המכונה גם "מגדל ההרים השחורים"  הממוקם על גבעה הצופה אל העיר. המעלית תביא אתכם לרחבת התצפית בגובה של כ- 60 מ' מתחתית המגדל. יש במקום תצפית סגורה ומעליה תצפית פתוחה. למעוניינים יש גם מסעדה מסתובבת בראש המגדל.

מגדל טלסטרה בעיר קנברה Telstra Tower

מגדל טלסטרה והנוף הנשקף ממנו לכיוון העיר

הנוף ממגדל טלסטרה Telstra Tower

חובבי חיות מוזמנים לבקר באקוואריום של קנברה ובסמוך לו בגן החיות המוצלח של קנברה  בו נתן גם לערוך (תמורת תוספת תשלום) סיורים מיוחדים בקבוצות קטנות, הכוללים האכלת חיות, מפגש עם הצ'יטה ועוד.

קניות ניתן לעשות במרכז הקניות הענק שבמרכז העיר ונקרא קנברה סנטר Canberra Centre .  שוק נחמד ומעניין הפתוח בימי ראשון בשעות 10-16 ממוקם מזרחית לקפיטול בצמוד לשדרת Wenworth בסמוך לאגם, שמו:  Old Bus Depot Markets .

בשוק זה יצרנים רבים מציגים את תוצרתם עם הרבה דוגמאות שניתן לטעום לפני הקניה: עוגות, ריבות, ממרחים, דבש ועוד. כמו כן מגוון של עבודות יד, ציורים וכו'.

קנברה סנטר Canberra Centre

בצמוד לשוק בבניין ששימש בעבר כתחנת כוח ממוקמת סדנת זכוכית גדולה Canberra Glassworks  בה ניתן לראות מנפחי זכוכית השוקדים על מלכתם.
מזג האוויר בקיץ נע בין ימים חמים לחמים מאוד. בחורף ביום קריר, בסביבות 10 מעלות ובלילה מתקרב לאפס. בחורף בבוקר ערפילי אך אח"כ מתבהר ובדרך כלל השמים כחולים ושמש קרירה זורחת.
גם כאן העונות הנעימות ביותר לביקור הן האביב והסתיו, אך קנברה היא ללא ספק יעד מוצלח לביקור בכל ימות השנה.

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול לאוסטרליה ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

המלצות מטיילים:

 תכנון טיול לאוסטרליה וניו זילנד: היי סיגלית, רצינו להגיד תודה רבה על העזרה והשינוי של הטיול בהתראה קצרה. הטיול היה מעולה, שלחת אותנו למקומות נפלאים, שמחים שעמדת לצידנו גם כשלרגע הכל לא הסתדר (שטפונות בקווינסלנד - ס.בר.) אז רק שתדעי שאנחנו מעריכים ומודים על כך.

 תודה רבה.  שירי וצחי:) קרית אתא

♦  תכנון טיול לניו זילנד: לנסוע ליעד גדול, ומלא אטרקציות, כגון לניוזילנד, לתקופה מוגבלת, בהחלט אתה יכול "ללכת לאיבוד" בין ספרים, אתרים ומפות, גם קשה לקבל פרופורציות. הייעוץ של סיגלית תרם רבות, נתן ארגון, ניצול מקסימאלי של הזמן, לראות, ליהנות ולא להתברבר! כדוגמה, בניוזילנד, חשבנו לנסוע לאי הדרומי בלבד, סיגלית התעקשה, ממש התעקשה שניסע גם לצפוני ומאד צדקה!! בהחלט ממליץ, המלצתי ואמשיך להמליץ על הייעוץ שלה, ובהחלט, בטיולים הבאים שלי ושל משפחתי, ניעזר בה, התשלום סמלי והרווח גדול, רווח לא רק כספי, אלה חוויתי... מאד משתלם.

פיראס קאסם

 ♦ המלצות רבות נוספות

ספרים ומפות בהנחה של %15 לגולשי האתר שלנו:

מדריך אוסטרליה - המדריך המקיף העולם

ומפה מצויינת של אוסטרליה
מדריך טיולים לאוסטרליה     מפת אוסטרליה למכירה


חזרה לכתבות אוסטרליה

חזרה לראש הדף