טיול בקרייסטצ'רץ Christchurch
העיר הגדולה ביותר באי הדרומי של ניו זילנד

קרייסטצ'רץ Christchurch היא העיר הגדולה ביותר באי הדרומי, עם כ-390,000 תושבים. היא בירת מחוז קנטרברי שבניו זילנד וממוקמת על חופו המזרחי של האי הדרומי, מצפון לחצי האי בנקס, ודרומית למפרץ פגסוס.
היא משמשת נקודת הכניסה הראשית למגיעים לאי הדרומי בטיסה. קוד שדה התעופה הבינלאומי שלה: CHC.
זו עיר מישורית ומפוזרת שופעת פארקים ציבוריים וגנים מטופחים, זו הסיבה שהיא מכונה עיר הגנים (The Garden City). היא נחשבת ל"עיר האנגלית ביותר" בניו זילנד וזאת מכיוון שהמתיישבים הראשונים במקום, ב-1850, החליטו לבנות עיר בניו זילנד שתזכיר להם את ביתם, בסגנון בנייה אנגלי אופייני. יש בה ארכיטקטורה ניאו- גותית, כנסייה אנגליקנית ושפע רחובות ואתרים הקרויים בשמות אנגליים טיפוסיים.

פארק בעיר קרייסטצ'רץ Christchurch

העיר חוותה מספר רעידות אדמה בעשור האחרון כאשר החזקה וההרסנית מכולן היתה ב-21 בפברואר 2011 . אז פקדה את העיר רעידת אדמה רבת היקף בעוצמה 6.3 בסולם ריכטר. הרעידה גרמה לנזק רב בעיר ולעשרות הרוגים. מבנים רבים בעיר קרסו ובהם מגדל קתדרלת קרייסטצ'רץ' שנחשב היה לסמלה של העיר.

קתדרלת קרייסטצ'רץ'

למי שמתעניין ברעידות אדמה ורוצה גם ללמוד על תהליך שיקום העיר, מומלץ לבקר באתר התיירות החדש של העיר Quake City הממוקם בליבה של העיר.
במרכז העיר זורם נהר ה"אבון" Avon River בו ניתן לשוט וגם נחמד לטייל לאורכו ברגל או באופניים.
כדאי לבקר בגנים הבוטאניים של העיר Christchurch Botanic Gardens .
בקרייסטצ'רץ גם מספר מוזיאונים. המוצלחים ביותר הם מוזיאון קנטרבורי Canterbury Museum להיסטוריה ותרבות ומוזיאון חיל האוויר Air Force Museum.
מומלץ ביותר לשלב בביקור בעיר עלייה ברכבל של כרייסטצ'רץ Christchurch Gondola לתצפית מרשימה על העיר וסביבתה.

תצפית Christchurch Gondola

האטרקציה המוצלחת ביותר של קרייסטצ'רץ ממוקמת מחוץ למרכז העיר.
זהו המרכז האנטארקטי הבינלאומי International Antarctic Center הממוקם בשדה התעופה (דקות ספורות של נסיעה מהטרמינל). האתר פתוח מדי יום עד השעה 17:00. זהו למעשה מוזיאון (לא גדול) המוקדש כולו ליבשת הדרומית הקפואה. כדאי לרכוש כרטיס משולב הכולל מלבד הכניסה למוזיאון גם נסיעה ברכב שטח מיוחד, אחד הדגמים הישנים שנסעו בהם בתנאי השטח הקשים של אנטארטיקה, אשר יכול לנסוע בשיפועים חדים, במים, בבוץ ובתנאי שטח קשים נוספים. הנסיעה מזכירה נסיעה ברכבת הרים, מכיוון שעולים ויורדים במהירות בזוויות חדות, תוך כדי שמיעת הסברים מהנהג על כישורי הרכב, השימוש שנעשה בו ומידע על תוכנית המחקר באנטארטיקה, המשותפת למדינות רבות. שדה התעופה לאנטארטיקה (של משלחות המחקר בניו זילנדיות, האמריקאיות והאיטלקיות) ממוקם במבנה סמוך. משך הנסיעה החווייתית ברכב כעשר דקות בלבד. גולת הכותרת בביקור במוזיאון הוא חדר הסערה. אולם גדול ומושלג, בטמפ' של מינוס חמש מעלות צלזיוס ובו אוהל ואיגלו והרבה קרח, אליו נכנסים עם מעילים עבים אותם מקבלים בכניסה לחדר וכיסויים לנעליים (על מנת לא להרוס את הקרח). דקות ספורות אחרי שנכנסים מתחילה "סערה": רוחות עזות נושבות והטמפ' צונחת ל- 25 – מעלות צלזיוס. אפשר להתחבא באוהל או באיגלו או סתם לעמוד ולקפוא בחוץ. אחרי מספר דקות הסופה מסתיימת, הטמפ' חוזרת למינוס חמש ויוצאים מהחדר הקפוא. במבנה גם אקוואריום גדול עם פינגווינים, בהם אפשר להתבונן מכל הכיוונים וגם לראות סרטונים נחמדים עליהם וכן תצוגות שונות, היסטוריות, גיאוגרפיות, גיאולוגיות וביולוגיות על אנטרטיקה וכל מה שקשור בה, רובן אינטראקטיביות.

בקרייסטצ'רץ גם מספר פארקי חיות ושמורות "חי בר". המוצלחים ביותר הם: Willowbank Wildlife Reserve     ו- Orana Wildlife Park.


מי שמעדיף לראות בעלי חיים בטבע, בסביבתם הטבעית, מוזמן לנסוע כ-80 ק"מ (שעה ורבע) דרומית לקרייסטצ'רץ לעיירה מקסימה אקרואה Akaroa הממוקמת במפרץ ציורי. מהנמל שלה יוצאים סיורי שייט רבים לצפייה בבעלי חיים ימיים, בפרט בדולפינים.

על אקרואה Akaroa תוכלו לקרוא בכתבה שלנו: יום טיול במפרץ הציורי של אקרואה Akaroa

אניית קרוז בניו זילנד

לחובבי חיות ים מושבעים כדאי לנסוע צפונה מקרייסטצ'ץ כ-180 ק"מ (שעתיים ורבע) לקייקורה Kaikoura . היא נמצאת ממילא על הדרך מקרייסטצ'רץ לפיקטון ונלסון. מקייקורה נפלא לצאת לשייט לצפייה ושחייה עם דולפינים או לשייט הכולל שחייה עם כלבי ים Seal Swim Kaikoura.
כמו כן מוצלח לטייל בעיירה ברגל ב- Peninsula Walkway בנופים של מפרצים ועם שפע נקודות תצפית על בעלי חיים ימיים .

כלבי ים Kaikoura

מידע נוסף על קרייסטצ'רץ ואתרי התיירות שלה באתרים:  http://www.christchurch.org.nz

ו- http://www.christchurchnz.com/


חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול לניו זילנד ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים


כתבות על יעדים נוספים באי הצפוני:
אוקלנד, וולינגטון, רוטורואה, אגם טאופו, מערות וויטומו, קרוז סביב ניו זילנד, טונגרירו, מפרץ האיים, הר געש טאראנאקי

כתבות על יעדים נוספים באי הדרומי:
קווינסטאון, דנידין, טה אנאו ומילפורד סאונד, הר קוק, קרחונים, קרוז סביב ניו זילנד, וואנקה, מעבר ארתור

ספרים ומפות בהנחה של 15% לגולשי האתר שלנו:

מדריך ניו זילנד - המדריך המקיף העולם

מפת נאשיונל גאוגרפיק של ניו זילנד

מדריך ניו זילנד מפת ניו זילנד