אטרקציות למטייל באיסלנד

איסלנד, שנבחרה ליעד המומלץ לשנת 2012 של נשיונל ג'יאוגרפיק ומגזין Lonely Planet, מציעה מבחר גדול של ריגושים ואטרקציות המתאימים לכל מטייל ובכל גיל. תוכלו למצוא פעילויות אקסטרים לצד אטרקציות רגועות, הנאות לילדים לצד טיפוס מאתגר על קרחונים, פעילויות חוץ כמו רכיבה על סוסים או טרקים, לצד בילויי לילה תוססים בעיר הבירה.
לפניכם פירוט על האטרקציות השונות שמציעה איסלנד. התאימו את האטרקציות למסלול הנסיעה שלכם ולזמן שתקדישו לכל אזור. המעוניינים יכולים לקבל כאן תכנון טיול מפורט לאיסלנד.

 

מזחלות כלבים

הסוד השמור של איסלנד מבטיח לכם חוויה של ממש! כיום, פועלת באיסלנד חברה אחת המפעילה מזחלות כלבים באיסלנד וזוהי חברת http://www.dogsledding.is.  החברה קטנה ומשפחתית ומנהלת חווה ובה עשרות כלבים גרינלנדיים מקסימים. הכלבים מחכים לכם, המטיילים, שתרתמו אותם למזחלת ותתנו את ההוראה לרוץ! הכלבים ידידותיים, מקסימים, ממושמעים ונקיים, אוהבים לרוץ ולהשתולל.

 

 

בעלי החווה, סיגי וקלרה, יציגו בפניכם את הכלבים, יספרו לכם על שמם ומשמעות השם ועל האופי שלהם. לבסוף, יתנו לכם לרתום את הכלבים למזחלת ואולי אפילו לנהוג בעצמכם...

מזחלות כלבים באיסלנד
הצילום באדיבות Dogsledding Iceland  ©

איך מגיעים?

העיירה Husafell שוכנת במערב איסלנד, לצד הקרחון Langjokull.
החברה פועלת משנת 1998 ועבדה בעבר על קרחון Myrdalsjokull בדרום, אולם התפרצות הר הגעש Eyjafjallajokull באפריל 2010 שינתה את התוכניות, והכלבים עברו דירה. כיום מוציאה החברה שלושה טיולים מידי יום ומציעה מגוון רחב של אופציות לטיולים מיוחדים. כדי להגיע למקום, יש לפנות ימינה על כביש 50, ממש לפני הגשר בכניסה לעיירה Borgarnes, ומשם להמשיך על כביש 517 לעיירה Husafell, עד שמגיעים לדרך העפר F550. למרות שמדובר בכביש F, הדרך עבירה לכל סוגי הרכב.
בסוף הקיץ (החל מסוף אוגוסט) כבר מסוכן להישאר בקרחון, ולכן עוברים הכלבים לפעילות ליד סלפוס הדרומית. גם משם מוציאה החברה טיולים, אולם הפעילות היא על גבי כביש עפר. השינוי לא פוגם בהנאה - הכלבים המקסימים ובעליהם ינעימו את זמנכם ויעניקו לכם חוויה של פעם בחיים.

מזחלות כלבים

צפייה בכלבי ים

ציד כלבי ים היה חלק מצער מאוד מההיסטוריה האיסלנדית המקומית. הציד לא היה בכמויות מסחריות ונוהל בעיקר על-ידי אנשי חווה, שצדו כלבי ים על מנת להשתמש בבשרו לאכילה, בשומן להארה ובעור כלב הים לתפירת בגדים. בשנים האחרונות, הצטמצם משמעותית היקף הציד וכלבי הים נחשבים אטרקציה תיירותית של ממש. מושבות כלבי הים מושכות תיירים רבים ומעניקות חוויה של ממש.

כלבי ים

באיסלנד תוכלו למצוא כלבי ים בשני אזורים עיקריים:

♦ חצי האי Vatnsnes, המרוחק שעה אחת מבירת הצפון, אקוריירי, נמצא בצידה הצפון-מערבי של איסלנד. כדי להגיע למקום יש לרדת לכביש 711 מכביש 1, בסמוך לאכסניה של Osar. חצי האי מוכר בשל מושבות כלבי הים שנמצאות בו, בשתי נקודות עיקריות: בחוף המזרחי ב-Osar ובחוף המערבי ב- Illugastadir. הנוף בחצי האי מקסים ונעים לטייל בו, אולם קחו בחשבון שמדובר בנהיגה מתישה על כביש עפר - הכביש אמנם סביר ברובו, אבל יש להיערך לנהיגה לא קצרה. בנוסף, מושבות כלבי הים מרוחקות יחסית מהחוף, ולכן קשה להבחין בהם ללא משקפת. למטיילים המעוניינים בסיורים מודרכים, חברת Sealwatching מוציאה פעמיים ביום סיורים לצפייה בכלבי הים. הסיור נמשך כשעתיים.

♦ כלבי הים אוהבים להשתכשך גם במי לגונת הקרחונים, Jokulsarlon, הנמצאת בדרום איסלנד. לגונת הקרחונים היא פנינת תיירות בפני עצמה, אולם מהנה גם בזכות כלבי הים הרבים הנמצאים שם. כלבי הים מגיעים בעיקר בשעות אחר הצהריים, להנאתם ולהנאת המטיילים הנלהבים.

 מרכז כלבי הים האיסלנדי מקפיד מאוד על כללי התנהגות בקרבת כלבי ים:

- אין להתקרב לכלבי הים יותר מ-100 מ', וזאת כדי לא לאיים על שלוותם.

- אין לגעת בגורים או לאיים על הקרבה בין הגור לאמו.

- כדי לא להפחיד או להלחיץ את כלבי הים, יש להימנע מתנועות פתאומיות וללכת ברוגע ובשקט.

 

רכיבה על סוסים

הסוסים האיסלנדיים נמצאים בכל מקום ולא תצליחו לפספס אותם. בצידי הדרך, לצד הבתים והחוות ובעיירות השקטות – בכל מקום תבחינו בחיה האצילית. מה מיוחד בסוסים האיסלנדיים? הסוסים קטנים יותר מסוסים רגילים ומותאמים למזג האוויר האיסלנדי. הסוסים ידידותיים מאוד ומעניקים לרוכב חוויה אמיתית. בנוסף, רכיבה לצד הנופים המיוחדים של איסלנד היא כרכיבה בתוך גלויה – זוהי דרך ייחודית להכיר את הנוף האיסלנדי וחבל לפספס!
חוות רכיבה על סוסים תמצאו בכל חלקי איסלנד. בכתבות השונות המפרטות על האזורים תמצאו קישורים רבים לחוות שונות באי, כמו למשל חברת Adventure או חברת Arctic rafting במערב איסלנד, חוות הסוסים Eldhestar בדרום המדינה וחברת Icelandic farm holidays בפיורדים המזרחיים.

רכיבה על סוסים

צפייה בלוויתנים 

במספר אתרים ברחבי האי, בעיקר בצפון ובאזור ריקיאוויק, יש חברות המפעילות שיט לצפייה בלוויתנים ודולפינים. כשצופים בלוויתן, כל כך קרוב לספינה, קשה להאמין לגודלו האמיתי. החיה הענקית, אך עם זאת העדינה, תלווה את הספינה שלכם ותעניק לכם חוויה של פעם בחיים.
לצפייה בלוויתנים מומלץ לצאת מעיירת הדיג הצפונית והציורית Dalvik, השוכנת בצידו המערבי של הפיורד הארוך ביותר באיסלנד, Eyjafjordur. דאלביק נמצאת במרחק 42 ק"מ צפונית לאקוריירי, כחצי שעה נסיעה ותמצאו בה את חברת Arctic, שמציעה שייט לצפייה בליווייתנים. חודשי הקיץ הם תקופה מצוינת לצפות בלווייתנים מסוגים שונים, כמו המינקי, לוויתן לבן הסנפיר, לוויתן קטלן, דולפינים ועוד. מומלץ לצאת לשיט בשעות הבוקר, אז הים שקט ורגוע. במהלך השייט תצפו בלוויתנים, דולפינים, ציפורים שונים. שיט לווייתנים עם חברת Arctic זו חוויה נפלאה לכל המשפחה – אל תחמיצו!

שייט לווייתנים

יעד מומלץ נוסף בצפון איסלנד לצפיה בליוויתנים הוא הוסוויק Husavik.

הצפייה בלוויתנים היא אטרקציה מומלצת מאוד גם באזור ריקיאוויק. מי שלא התנסה בחוויה בצפון, או גם למי שלא שבע ממנה, יכול להצטרף לחברות השונות שמבצעות שיט צפייה בלוויתנים. בריקיאוויק פועלות מספר חברות, וביניהן חברת hvalalif וחברת elding

צפייה בציפורים

איסלנד היא גן עדן של ממש לחובבי הצפרות. באי מקוננות ציפורים רבות החל מאמצע מאי ועד אמצע אוגוסט.

האתרים המובילים לצפייה בציפורים הם:

♦ צוקי לאטרברג בפיורדים המערביים – אתר קינון הציפורים הגדול והפופולארי בעולם, בו תוכלו למצוא מינים שונים של ציפורים.

איי וסטמן שבדרום איסלנד – מושבת קינון גדולה בה תוכלו למצוא פאפינים רבים (תוכי ים).

אגם מיווטאן שבצפון איסלנד – האגם הרדוד מושך אליו יותר ברווזים מכל מקום אחר באירופה.

ציפור פאפין

בריכות שחייה

באיסלנד יש למעלה מ-200 בריכות שחייה, יותר בריכות מכל מדינה אחרת ביחס לאוכלוסייה וזאת הודות לאספקה הסדירה של מים חמים בזול. מרבית הבריכות מחוממות באופן גיאותרמי, בעוד השאר מחוממות באמצעות שמן או חשמל. האתר Swimmers Guide מרכז עבורכם רשימה מלאה של כל הבריכות באיסלנד, בחלוקה לאזורים, ערים ועיירות. אפשר לתכנן ולבדוק אבל החוויה האמיתית היא להיות ספונטניים. הצטיידו מראש בבגד ים ומגבת ובכל מקום שתחפצו בכך, כנראה תמצאו שלט המלמד על בריכה סמוכה. התשלום בכניסה, לרוב, נמוך וכולל גם כניסה לג'קוזי או למגלשות, במידה ויש במקום.

בריכות באיסלנד

בעיר הבירה, ריקיאוויק, תוכלו למצוא מרכז ספורט ופנאי השוכן במרחק הליכה מרובע העסקים של העיר. מרכז הספורט הוא חוויתי ופופולארי גם לילדים וגם להורים ותוכלו למצוא בו איצטדיון כדורגל, בריכה אולימפית, בריכה גדולה נוספת עם מגלשות וג'קוזי, גן בוטאני וגן חיות. על הפארק תוכלו לקרוא בהרחבה בכתבה על ריקיאוויק . פארק המים מומלץ וכיפי במיוחד. כניסה עולה 450 קרונות. המתחם מסודר מאוד, המלתחות גדולות ונקיות ובמקום ישנם מצופים לילדים שניתן להשאיל ללא תשלום ומתנפחים שונים במים, כמו כדורים ומזרונים, לשימוש המבקרים.

הליכה על קרחון ואופנועי שלג

איסלנד מציעה למטייל טיולי הליכה רבים על קרחון, וביניהם גם הליכה על הקרחון הגדול ביותר באירופה, Vatnajokull. ההליכה על הקרחון היא חוויה ייחודית ומאתגרת וניתן לבחור מסלולים שונים בהתאם לרמת הקושי. חובבי האקסטרים יוכלו ליהנות גם מטיפוס על הקרחון, חוויה קשה יותר אך מהנה. חברת mountainguides מציעה מספר טיולי הליכה על הקרחון.

למטיילים לא מנוסים מומלץ הטיול Glacier Adventure שנמשך 4 שעות, מתוכו תבלו 3.5 שעות על הקרחון עצמו. החברה מספקת דוקרנים לנעליים, קסדות, גרזן להליכה ורתמה שנקשרת למותניים. ניתן להשכיר במקום נעלי הליכה וכפפות. מזג האוויר בקרחון יכול להשתנות במהירות, ולכן כדאי להצטייד גם במעיל ובמכנס גשם. ההליכה מאתגרת, אבל הנוף לא מפסיק להדהים. חוויה של פעם בחיים! מרחוק הקרחון נראה כגוש אחד, אולם כשהולכים עליו מגלים סדקים רבים, קרחונים קטנים בצורות מדהימות, מערות קרח רבות ומים כחולים מהפנטים. בכתבה על דרום איסלנד תוכלו למצוא פרטים נוספים על חברות אחרות .

הליכה על קרחון באיסלנד

הליכה על קרחון באיסלנד

מי שמחפש חוויה אחרת יכול ליהנות גם מאופנועי שלג על גבי קרחון Snaefellsjokull שבחצי האי Snaefellsnes במערב איסלנד. אל פסגת הקרחון ניתן להגיע באמצעות אופנועי שלג - מספר חברות מציעות טיול לפסגת ההר, וביניהן חברת Snaefellsjokull וחברת Snjofell המציעות מגוון טיולים במחירים שונים.

סרטונים קצרים על האטרקציות באיסלנד:

טיולי ג'יפים

חלק מהכבישים באיסלנד, בייחוד במרכז המדינה, לא מאפשרים כניסה לרכבים רגילים אלא רק לרכבי 4X4. הכבישים ברובם מובילים לפנינות טבע ייחודיות ולנופים נדירים שלא תמצאו באף מקום אחר. אל תתנו למגבלת הכביש לעמוד בדרככם. באיסלנד פועלות מספר חברות המפעילות טיולי ג'יפים לאזורים רבים. הטיולים המודרכים מבטיחים לכם נהיגה עם מדריך מקומי מנוסה והנאה מהנוף האיסלנדי היפהפה. חברות רבות מפעילות טיולי ג'יפים בשמורת Landmannalaugar, למשל, הממוקמת בליבת איסלנד. חברות כמו Tour.is, Activity Group, Iceland Rovers ו-Extreme Iceland מציעות דרך מהנה לטייל בשמורה המסקרנת.
גם להר הגעש היפהפה, Askja, יוצאים טיולי ג'יפ רבים ופופולאריים. חברת JRJ היא חברה משפחתית של אב ובנו המוציאים טיולים מודרכים לאזורים שונים באיסלנד כמו אגם מיווטאן, "מעגל הזהב" ועוד. ההדרכה מצוינת, הנסיעה בטוחה והמחירים נוחים. על חברות נוספות תוכלו לקרוא בכתבה על מרכז איסלנד.

טיול ג'יפים באיסלנד

נהר בטיול ג'יפים

רפטינג וצלילה

חוויה מהנה ומאתגרת נוספת שאפשר לעשות באיסלנד היא הרפטינג. הפעילות הספורטיבית הזו נעשית יותר ויותר פופולארית באיסלנד וכיום מספר חברות מציעות רפטינג במקומות שונים במדינה ובדרגות קושי שונות. חברת Bakkaflot מציעה רפטינג מסעיר ב Skagafjordur הנמצא מערבית מאקוריירי, בירת הצפון. גם חברת Arctic Rafting פועלת שם ומציעה טיולים דומים בנהר הסוער Jokulsa Austari וב"אחיו" הרגוע יותר Jokulsa Vestari.
חובבי הצלילה יופתעו לשמוע שגם איסלנד הופכת ליעד פופולארי לצלילה. מי הקרחונים הצלולים והראות הנהדרת מספקים לכם חוויה שתתקשו לשכוח. אתר הצלילה המומלץ באיסלנד הוא בדרום באזור Thingvellir, אולם גם לצפון יש פנינים משלו. חברת Sporttours מציעה טיולים אקסטרים שונים, וביניהם גם צלילה באזור Eyjafjordur, האי Grimsey וקניון Asbyrgi. באזורים אלה פועלת גם חברת Strytan.

חסכו כסף וזמן, קבלו תכנון טיול באיסלנד ע"י סיגלית בר בעלת האתר ומחברת 5 מדריכי טיולים

עבור אל:
יעדי טיול באיסלנד

רכישת ספרים ו/או מפות על איסלנד
מאתר "העולם"בהנחה של 15% לגולשי ברטרוול

באנר ספרי העולם